INFORMACE


Výběr a koupě štěňátka Amerického bezsrstého teriéra

Toto je možná nejdůležitější článek na mém webu. Prostě není štěně, jako štěně nebo chovatel, jako chovatel. Prosím, dočtěte má slova až do konce. Určitě Vám pomohou při výběru budoucího štěňátka, které musí svému majiteli dělat radost.

V první řadě, je velmi důležité si správně vybrat chovatelskou stanici, resp. chovatele, se kterým budete po mnoho dalších let v kontaktu.
Poznat jeho chov, pohled na chov a samozřejmě rodiče, po kterých si své vysněné štěňátko pořídíte. Unáhlený rychlý kup právě narozeného vrhu nebo volného štěňátka z inzerce Vás může později mrzet. Někdy se opravdu vyplatí si nějaký čas počkat na nejvhodnější vrh, protože pejska si pořizujete na několik let a kvalita, povaha a zdravotní stránka je velmi důležitým faktorem. Toto je nejen velmi důležité, ale zároveň velmi těžké. Inzeráty na volná štěňátka jsou mnohdy psaná opravdu krásně a přitažlivě, ale realita může být úplně jiná. Chovatelský servis, kupní smlouva, zdravotní testy – to vše musí být bráno jako samozřejmost. Naopak, chovatel by Vám měl nabídnout mnohem více.

V roce 2018 je to již 14 let, kdy jsem toto plemeno přivezla a množství chovatelských stanic se rapidně zvýšilo. ABT je ale stále málopočetné a módní plemeno, proto vždy od počátku táhlo ziskuchtivé a nekorektní “chovatele”. Ti, kteří si v poměrně krátké době nakoupí několik fen a rozjedou chov bez správného směru a na jedincích, kteří prostě k dokonalosti mají daleko. Bohužel, tito chovatelé kolikrát na stránkách ani všechny své pejsky nemají, chybí data narození a podobné důležité údaje. Není to pravidlo, ale stává se to velmi často. A pokud ano, stačí si dát jen data vedle sebe a hned je jasné, proč si někdo v krátké době pořídí několik fen přibližně stejného věku. Z lásky to asi nebude. A POZOR – informace, že zvířátko je IMPORTOVANÉ z nějaké jiné země není absolutně zárukou něčeho skvělého, jedinečného, nepříbuzného. Já sama, když si vybírám pejska např. ze země původu USA, tak jeho výběr mi trvá I několik let. Proto nechápu, jak si někdo v tak krátké době může pořídit tolik “kvalitních” jedinců.  Tito chovatelé také mnohdy svá zvířátka vezmou na jednu, dvě, tři výstavy a obratem uchovní. A nebo svá zvířátka vystavují v zemích, kde jsou ojedinělými zástupci  tohoto plemene. Já sama jsem jednu takovou vyzkoušela a nikdy více.  Vždyť čím více konkurence, tím zajímavější boj a radost z případného úspěchu.

Další hrozbou jsou naopak vrhy, kdy si majitel koupí svou fenečku právě od těchto výše uvedených chovatelů a myslí si, že pro její zdraví udělá maximum, když jí alespoň ta jedna štěňátka v životě dopřeje. Není to pravda! Fenečka štěňátka mít nikdy nemusí! V mnoha případech je právě tato fena kvalit, které opět chovu nemají co dát. A řetězec pokračuje – 5 méně kvalitních štěňátek po této feně – bude mít další štěňátka – to už máme dalších min. 25 atd atd … Průkaz původu není vždy zárukou dokonalého jedince, který musí být použit do chovu. Proto je důležité být se svým chovatelem v kontaktu a on Vám v tomto případě velmi rád poradí. Já spíše zažívám případy, kdy má majitel krásnou holčičku, a protože jí chtěl jen jako mazlíčka – přemlouvám ho já, aby alespoň jednou ty malé “myšky” povolil J. V takovém případě, je ale začínající chovatel veden zkušeným chovatelem, který mu po celou dobu odchovu miminek bude jakýmsi patronem a pomocníkem a stejně tak, bude ten zkušený chovatel připraven pomoci majitelům těchto štěňátek. Bohužel, toto zde funguje jen velmi zřídka. Dovolím si tvrdit, že ojediněle. Víte, ono ani mnoho hodin studií a získávání informací nenahradí dlouholetou praxi. Ovšem, někteří začínající chovatelé jsou úžasní a já jim opravdu fandím. Nejen fandím, pevně věřím, že plemeni ABT dají své nesmazatelné stopy kvality. Takovým chovatelům jsem připravena kdykoliv pomoci a moc ráda.

A vidíte, vše souvisí se vším. 

Opět tedy ještě jedno shrnutí. Mezi námi je spousty poctivých chovatelů, kteří nehledí na finanční zisk, ale je pro ně důležitý výběr a ideální standard – vzhled pejska, zdraví a správná povaha. Nerada bych, aby jste dostali strach, že seriózního chovatele nenajdete. Nebojte, určitě ano. A ne nadarmo byl po mnoho let český chov ABT v Evropě opravdu TOP.

Bohužel, se také můžete potkat s “chovateli”,  kteří absolutně tyto faktory neřeší a je jim jedno, jaká štěňátka se narodí. Tyto chovatelé většinou prodávají pejsky za nižší cenu, protože potřebují rychle prodat a pořídit si další štěňátka. Bohužel do chovu často využívají jedince, kteří vykazují vady, pro které by seriózní chovatel takového jedince zcela právě z chovu vyřadil a dále tyto vady nešířil. Proto pečlivě zvažte, od koho si pejska pořídíte a nezapomeňte si prohlédnout předešlé odchovy. A POZOR!!! Americký bezsrstý teriér je plemeno málopočetné, proto na výstavách není velká konkurence a výstavní tituly mohou získat i jedinci, kteří vykazují vady oproti standardu. Jednoduše řečeno – šampion není vždy šampionem v tom pravém slova smyslu – na tituly nekoukejte. Resp. mohou Vám být vodítkem, o kterém se dočtete zde – VÝSTAVNÍ TITULY. Ale tuto stránku si otevřete, až dočtete všechny informace právě zde. Vše na sebe navazuje.

Spíše si ověřte zdravotní stránku a celkový vzhled podle standardu. Pokud Vám bude někdo tvrdit, že jeho odchovy jsou všechny kvalitní, není to pravda. Téměř v každém vrhu se narodí štěňátko nebo i více štěňátek, která nejsou úplně „dokonalá“. Opravdový chovatel si toto dokáže přiznat a tato miminka prodá s informací, že se jedná o pejska vyloženě na mazlíčka – resp. pet quality za nižší cenu. Takový pejsek, pokud si jej pořizujete jako domácího mazlíčka, Vám dá stejnou lásku a štěstí, i když zrovna nikdy nevyhraje soutěž krásy! Mě se už čtyřikrát stalo, že jsem prodala štěňátko, o kterém jsem nebyla 100% přesvědčená, že je dokonalé a z “ošklivého” káčátka vyrostli pejskové naprosto překrásní a soutěž krásy opravdu vyhráli. Ale toto je náhoda, nikoliv pravidlo. Příroda je všemohoucí, proto ani z dokonalého štěňátka v 9. týdnech věku nemusí dospět ten vysněný šampion. Toto Vám žádný chovatel nikdy nezaručí, ale musí umět již ve štěněcím věku rozhodnout, která štěňátka jsou nadějná, a která méně. Laické oko mnohdy oné odchylky nepozná, ale potom je mnoho majitelů na výstavě překvapeno a zklamáno, že jim pan rozhodčí vytkne vady, o kterých neměl ani tušení a ony již musely být patrny v miminkovském věku u chovatele. A ten o těchto vadách nové majitele neinformoval.

Za druhé, je velmi důležité, od koho, resp. z jakého prostředí si štěňátko pořizujete. Socializace do věku, kdy štěňátko přichází do nové rodiny je maximálně důležitá – resp. jedna z nejdůležitějších.  Nejen, že prostředí, kde štěňátko vyrůstá by mělo být čisté, ale nemělo by být oddělené od lidské „civilizace“. Chovatel by měl štěňátka nechat poznat téměř vše, s čím se budou potkávat po celý zbytek svého života. Štěňátka by měla být zvyklá na různé zvuky (hlas, hudba, televize, bouchání atd.), nemělo by se bát lidí ani dětí. Také by měla být zvyklá na různé předměty. Štěňátka by měla mít k dispozici různé hračky i jiné jakékoliv větší či menší interaktivní předměty, aby je nic nepřekvapilo. Nejenže je dobré vidět v jakém prostředí a podmínkách štěňátko vyrůstalo, ale je rovněž důležité posuzovat štěňata v prostředí, na které jsou zvyklá. Při první návštěvě máte šanci si dobře prohlédnout celý vrh i matku Vašeho budoucího štěňátka. Důležité je také moci vidět všechny ostatní pejsky chovatele bez vyjímky. Toto opravdu požadujte – máte na to právo a je to DŮLEŽITÉ. Všichni by měli být bez viditelných známek nemoci, dobře krmení – ne zvířátka hubená. Musí mít čisté okolí řitního otvoru bez známek průjmu nebo zvracení, tělo je čisté, udržované (čisté uši a oči, ostříhané drápky, zdravá a hladká kůže). Nechte si ukázat také místo, kde tito dospělí jedinci žijí.

Moc důležitá je také povaha. Agresivita či naopak bázlivost matky štěňat je špatným znamením, protože by potomci mohli tyto její vlastnosti zdědit nebo odpozorovat. Naopak dobrým znamením je vrtění ocasu fenky a zvědavost štěňátek. Samozřejmě musíme respektovat, že maminka štěňátek si svá miminka hlídá, proto nějaké zaštěkání nebo krátké povrčení můžeme tolerovat. Ovšem – a to je velmi důležité! - žádný jiný Americký bezsrstý teriér v domácnosti u chovatele nesmí být agresivní, bojácný (schovaný nebo se zataženým ocáskem pod bříškem), stále uštěkaný nebo nepřátelský. V tu chvíli je něco špatně a já osobně bych si štěňátko z této chovatelské stanice nikdy nepřivezla. ABT je veselý a milý pejsek, proto výmluvy na hlídání domácího prostředí od chovatele jsou nesmysl. To může trvat chvíli po Vašem vstupu, nikoliv po čase, kdy dostanete na stůl teplou kávu a jdete si s chovatelem povídat. Taktéž se nesmí ABT bát. Měl by být naopak vtíravý a stále veselý. Štěňata by měla být veselá, nebojácná, hravá a dobře vyživená.
Pokud Vám chovatel něco z tohoto odepře, není to zcela v pořádku.

Při výběru štěňátka řekněte chovateli vše, jak si svého pejska představujete, jaké s ním máte plány. Opravdu jen chovatel, který se o štěňátka min. do 8. – 9.  týdnů věku denně stará, Vám může pomoci vybrat vhodného jedince podle povahy, která se již projevuje v tomto útlém věku. Z mé několikaleté zkušenosti s tímto plemenem jsem došla ke zjištění, že mezi klidnější jedince patří pejskové – samci, více než fenečky. Mám pocit, že pejskové jsou více oddaní své rodině, ve smyslu stálého mazlení s rodinou. Holky jsou více „své“ a akčnější. U většiny ostatních plemen je to právě naopak. Ale nezapomínejme, že každý jedinec je originál. V případě, že toužíte nejen po milovaném společníkovi, ale také po pejskovi, se kterým se chcete dále věnovat chovu, popř. výstavní kariéře, dejte opět na radu chovatele. Vaše intuice je samozřejmě velmi důležitá, ale zase jen zkušený chovatel zná svou linii a dokáže snáze odhadnout, jak jeho štěňátka porostou. NIKDY nemůžete dostat 100% záruku, že si odvezete budoucího šampiona krásy, i když jako štěňátko je bez jakékoliv zjevné vady. Za exteriérové vady nenese chovatel zodpovědnost, protože nikdo nemůže vědět, co matka příroda nadělila každému štěňátku do jeho vínku. Toto jsem již zmiňovala výše. Chovatel samozřejmě nese plnou zodpovědnost za vrozené zdravotní vady. Co se týká správného růstu v důsledku správné výživy, to samozřejmě největší měrou budete ovlivňovat Vy sami. Pokud si tedy pořizujete svého prvního pejska, dejte na rady chovatele. Správný chovatel by měl být s vámi v kontaktu po celý život pejska.
Nejen, že by jste od chovatele měli dostat startovací balíček, kde kromě jiného bude krmení na několik dní, na které je štěňátko zvyklé, ale také si odvezete mnoho informací a rad do života. Samozřejmostí je cestovní EU pas s číslem čipu a zaznamenaným očkováním a odčervením, kupní smlouva se všemi nálěžitostmi a kopie všech zdravotních testů od obou rodičů. Ani bez jedné věci neodjíždějte!

DŮLEŽITÁ FAKTA PŘI NÁVŠTĚVĚ A PŘI KOUPI ŠTĚŇÁTKA

* nutno vidět vždy celý vrh – samozřejmě pokud si nekupujete štěňátko, které je starší 8. týdnů a ostatní sourozenci jsou již v nových domovech
* nutno vidět prostředí, kde štěně vyrůstá (důležité je čisté prostředí a socializační pomůcky)
* nutno vidět maminku štěňátek (nežádoucí agrese a zjevné onemocnění, strhaná-hubená matka, naopak je důležitá veselá, přátelská povaha a matka ve výborné kondici)
* nutno vidět všechna ostatní zvířátka u chovatele a místo, kde žijí – dávat velký důraz také na jejich povahu. Výmluvy typu – hlídají si vlastní prostředí, má za sebou trauma z dlouhého cestování atd. – jsou vždy nesmysl a Vy se raději poohlédněte jinam. A pokud Vás chovatel není ochoten provézt klidně po celém domě, je to divné.
* štěňátka musí být bez zjevných znaků onemocnění, čistá, dobře živená (celkově tlusťoučká – NE tvrdé kulaté bříško), veselá a ve svém prostředí nebojácná, hravá, olizovací a mazlící
* chovatel vám musí odpovědět na všechny vaše dotazy
* chovatel vám musí pomoci při výběru vhodného pejska pro vás a dokázat o každém štěňátku říci co nejvíce informací
* chovatel vás musí obeznámit s krmením, na které jsou štěňátka zvyklá. Vy sami můžete krmit pejska čím Vy uznáte za vhodné, ale přechod na jinou stravu by měl být postupný, aby štěňátko netrpělo průjmy. Vždy se držte rad chovatele a všechny změny s ním vždy konzultujte
* při koupi štěněte musí chovatel předložit kupní smlouvu, kterou si pečlivě pročtěte. Smlouva musí být prospěšná pro obě strany. Nikoliv ne pouze pro chovatele. Překontrolujte si označení štěňátka (jméno, číslo mikročipu – na veterinární klinice při dalším očkování)
* chtějte vidět originály zdravotních testů obou rodičů (samozřejmě, pokud chovatel nemá doma tatínka štěňátek, tak musí mít připravenou kopii)
* se štěňátkem si odvezete také jeho mezinárodní očkovací průkaz – EU pas, kde je potvrzeno povinné očkování, odčervení, číslo mikročipu a také kopie zdravotních testů obou rodičů
* průkaz původu pejska vám chovatel musí odeslat po jeho vystavení FCI organizací a toto musí být také uvedeno ve smlouvě. Většinou je PP vystaven mezi 2 – 4 měsícem stáří pejska.
* máte nárok své štěňátko navštívit kdykoliv budete chtít. Chovatel Vám toto zcela jistě rád umožní a Vy budete mít přehled o tom, jak Vaše budoucí miminko roste. 
* štěňátko so od chovatele nikdy neodvážejte dříve než v 8. – 9. týdnu věku!!!!

Pokud si kupujete štěňátko v České republice nebo v zemi, kam se můžete bez problémů dostat autem nebo vlakem, nikdy si štěňátko nenechávejte nikam přivézt nebo jej přiblížit. Opravdu vždy chovatele navštivte a držte se výše uvedených rad. Nebudete litovat a uvědomte si, že cestu, kterou obětujete, obětujete pro výběr správného parťáka pro Váš a jeho společný život, který může trvat i déle něž 15 let.

JAK BY MĚLO ZDRAVÉ ŠTĚNĚ VYPADAT

Kůže - kůže by měla být čístá bez zjevných známek onemocnění (zcela normální jsou malé pupínky - beďárky, které postupně zmizí, občasné škrábanečky od sourozenců a bezsrsrtá štěňátka ještě nemusí být zcela holá – pokud mají ještě zbytky štěněcí srsti, nic se neděje. Štěňátko nesmí být nikdy špinavé nebo nesmí zapáchat.
 Oči - oči by měly být čisté, jasné a živé - neměly by slzet. Oční víčko se nesmí vchlipovat. Koutky očí nesmí být zanícené.
 Uši - Uvnitř by měly být čisté, růžové a lesklé, bez sekretu. Hustý a tmavý maz může signalizovat ušní svrab, což by nesvědčilo o dobré hygieně chovu.
 Čenich - Musí být bez výtoku (nelze se vymlouvat na počínající rýmu).
 Chrup - Měl by být pravidelný. I přesto, že je v tomto věku neúplný, lze rozpoznat, zda bude mít pes v dospělosti předkus nebo podkus. Pokud je z tlamičky cítit zápach, může to znamenat dvě věci - že štěně ochutnalo, co nemělo a nebo že má v sobě parazity.
 Tělo - Nesmí být ani vyhublé ani s nafouknutým bříškem. Pokud je v blízkosti pupku bulka, značí to pupeční kýlu. Tu je třeba dříve či později odoperovat, což přináší další finanční náklady. Seriózní chovatel nechá kýlu odoperovat na vlastní náklady nebo sníží cenu. Toto by mělo být uvedeno ve smlouvě.
 Tlapky – tlapky musí být uzavřené s krásně ostříhanými drápky.
 Ocas – ocas musí být rovný, dlouhý, bez zálomku.
 Další - Protože stolice má být tuhá, řitní otvor nesmí být potřísněn výkaly nebo krví. Psíci by měli mít hmatatelná obě varlata.

Doma to jsou mazlíčci, kteří nejraději leží na gauči vedle svého pána. Ale pozor! – stejně jako každý pejsek, potřebuje i Amíček své místo, kde se bude cítit bezpečně a dobře. Pokud mu vyhradíte kus sedačky, kde bude mít svůj pelíšek či deku nebo najdete ve své domácnosti místo, kam mu pelíšek položíte, tak to bude jedině dobře. Od malička musí vědět, kde je jeho „MÍSTO“ a kam si sám rád zaleze, když má potřebu odpočívat nebo když je doma sám. Amíček je velmi rád zahrabaný v dece nebo když má svůj temnější přístřešek. Proto doporučuji mít připravenou látkovou, plastovou větší klec, do které dáte pelíšek a tím vytvoříte pro svého pejska ideální domeček. Dvířka zavírat nikdy nemusíte, ale střechu nad hlavou Váš pejsek určitě ocení.

Americký bezsrstý teriér musí být od malička perfektně socializovaný již od útlého věku, resp. od narození u svého chovatele. Štěňátka MUSÍ být vymazlená se vším všudy a NIKDY se nesmí stát, že se malé štěňátko bojí! ABT je smečkové zvíře, proto když přijdete na návštěvu k chovateli, všechny tyto malé nahaté "myšky" by po Vás měly skákat radostí, okousávat Vám ruce, nohavice nebo prozkoumávat Vaší kabelku. Když si je vezmete do náruče - povětšinou Vám budou olizovat obličej, protože návštěva je přeci moc fajn.  NEEXISTUJE, aby se štěňátko třáslo v náručí strachy ( dokonce jsem slyšela, že se i strachy počůralo ), uteklo pod postel, sedačku, židli a podobně, neustále na Vás hystericky štěkalo, nebo strnulo a strachy se nehýbalo .... Věřte, že takové štěňátko bude mít problém opravdu dlouho dobu a s největší pravděpodobností do konce života! A Vaše soužití bude plné starostí, strachu o Vaše nové miminko a radost, která by s příchodem nového štěňátka měla být na prvním místě, přejde v každodenní stres. ABT si vše fixuje velmi rychle, proto špatná socializace od chovatele v hlavičce prostě zůstane. Pokud Vám někdo bude tvrdit, že chování se zlepší a vše bude dobré ... NEBUDE A VY Z TOHO BUDETE NEŠŤASTNÍ! Takové štěňátko si rozhodně NEKUPUJTE! Nehledě na to, že bázlivá - plachá a později agresivní povaha je v chovu penalizována.  Chápu, že je to někdy velmi těžké, protože Vám je štěňátka líto a chcete jej "zachránit", umazlit, ale uvědomte si, že Vás nečeká nic příjemného a snadného. A pokud někdo odchovává taková štěňátka, budete jeho chov podporovat tím, že tento nesprávný chovatel takto problémová štěňátka prodá a pořídí si další a další vrh. Pokud si vyberete štěňátko správně a s rozmyslem, je to pro Vás výhra! To platí pro všechny odchylky u výše zmíněných faktů. Opravdu se nebojte říci NE, DĚKUJI a zabouchnout za s sebou dveře. Věřte, že to vysněné štěňátko na Vás čeká jinde a Vy budete mít krásných, minimálně 15 společných let. Proto se mnohdy čekání o týden nebo nějaký ten měsíc opravdu vyplatí.

Už jen větu na závěr: ROZHODNĚTE SE SPRÁVNĚ A VÍTEJTE MEZI MAJITELI TOHOTO ÚCHVATNÉHO PLEMENE.

Pro jakoukoliv radu jsem Vám plně k dispozici a také Vám velmi ráda pomohu s výběrem miminka, i když u nás zrovna žádná nejsou. Velmi ráda doporučím takovou chovatelskou stanici, kde bych si já s čistým svědomím a s radostí štěňátko sama vybrala.

A víte proč trávím hodiny, dny a měsíce sepisováním všech těchto poznatků? Slyšela jsem názor, že jsem sebestředná a nafoukaná. Ne, nejsem. Jsem jen pyšná na své odchovy a na majitele mých štěňátek. A hlavně! Snažím se pro plemeno ABT dělat maximum.